MS ve fotbale 2018


Rusové se chystají ohromit svět, bídné reprezentaci navzdory. Startuje fotbalové mistrovství světa 2018

Zápasem domácího Ruska a Saúdské Arábie začíná 14.6.2018 v 17.00 na Stadionu Lužniki odstartuje mistrovství světa ve fotbale.

Má to být velkolepý, úspěšný a bezpečný šampionát. Rusové za mistrovství světa, které otevřou dnešním zápasem proti Saúdské Arábii, utratili v přepočtu téměř 250 miliard korun. A cíl je jasný: chtějí se ukázat v jiném, moderním, západními médii „nefiltrovaném“ světle.

A to doslova. Součástí okázalé prezentace jsou každodenní světelné show, které vykreslují fotbalová témata a obrazy na budovu centrální výstavní síně Manéž poblíž Rudého náměstí.

Více než milion fanoušků a tisíce novinářů mají přivítat „vymazlená“ ruská města západního střihu. Rusové dychtí rozbít stereotypy o zemi s autoritářským režimem, o ponuré postkomunistické velmoci, která si ještě donedávna pěstovala svůj centrálně řízený dopingový systém.

„Fanoušci z celého světa se vrátí domů s úplně jiným obrazem o Rusku, než s jakým sem přijeli. Vnímání cizinců se díky mistrovství změní,“ přitakává Arťom, moskevský rodák ve středním věku.

Mistrovství světa má být podle ruských politologů podobnou exhibicí, jakou byly pro Číňany olympijské hry v Pekingu před deseti lety.

„Svět, který přijede příští rok do Ruska, milion a půl lidí ze všech koutů zeměkoule, objeví, že Rusko je vstřícná země, kde si můžete užívat fotbal s domácími Rusy,“ prohlásil šéf Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino.

V každém případě ruská metropole udělala za poslední roky ohromný pokrok. Je otázkou, zda v posledních týdnech neproběhl v ulicích masový zátah jako v roce 1980, kdy tehdejší režim po dobu olympiády z hlavního města vysídlil „příživníky, alkoholiky, nádražní prostitutky, recidivisty a nelegální migranty“. Nicméně Moskva skutečně udivuje – centrum města je příjemné a čisté, na nádražní prostitutku nenarazíte, ani kdybyste po ní náhodou pátrali.

Rusům na jejich image záleží víc než na výsledcích jejich Sborné. Zas takové překvapení to ale není.

MS ve fotbale 2018 v Rusku: Obhájci z Německa, Brazilci s Neymarem i další hvězdy

  

Češi na MS chybí

Česká reprezentace na turnaji stejně jako na předchozích dvou šampionátech v Brazílii (2014) a v Jihoafrické republice (2010) chybí, naposledy se pod taktovkou Karla Brücknera prezentovala v roce 2006 v Německu, kdy mužstvo vypadlo v základní skupině (porážka s Ghanou byla v analýze pravděpodobnosti vyhodnocena jako čtvrté největší překvapení v dějinách MS).

Favorité z Brazílie, Německa či Španělska

Titul z Brazílie obhajuje Německo, které znovu patří k největším favoritům. Sázkové kanceláře také hodně věří Brazílii, Francii a Španělsku. Uspět s Argentinou touží Lionel Messi, pro kterého možná půjde o poslední možnost, jak vybojovat světové zlato. Titul mistra světa nemá ani Cristiano Ronaldo,  jeho Portugalsko ale nepatří mezi favority.